CO SKRÝVAJÍ ŠUPLÍKY? 


Erika procházela krizí středního věku. Psala si do šuplíku svoje fantazie a přání, pak ji napadlo založit si na internetu blog a všechno psát jako příběh na pokračování. Dalo by se říct, že to byla taková forma terapie psaním. Potřeba se svěřit. Blog si získal první čtenáře. Vlastně čtenářky. Vyžadovaly další a další pokračování, čtenost blogu se vyšplhala na úroveň, o které se Erice ani nesnilo. Řekla si, že když je to tak, zkusí obsah svého šuplíku nabídnout vydavateli. A povedlo se! Z Eriky se stala E L James a vyšla kniha Padesát odstínů šedi. A pak ještě Padesát odstínů temnoty a Padesát odstínů svobody. Kniha, která byla původně určená jen pro šuplík, zaujala svět natolik, že se v USA prodalo 35 milionů výtisků a na celém světě 70 milionů kusů. Kniha se stala nejrychleji prodávaným paperbackem všech dob. Autorka získala 5 milionů $ za filmová práva a časopis Time ji v roce 2012 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.


Během roku 2013 jsem přečetla všechny tři díly. Doufala jsem, že pochopím, v čem tkví úspěch něčeho, co bych se nebála nazvat brakem. Něčeho, co už od prvopočátku nezastírá, že nejde o snahu o tzv. velkou literaturu. Tak proč je to tolik úspěšné? A v tom mi to došlo – každé zboží má přece svého kupce! Erika se prostě trefila do mezery na trhu (a marketingu se evidentně chopil profík). Román s omezenou slovní zásobou, bez hlubších myšlenek, které by ne zrovna přemýšlivého, ne zrovna filozoficky založeného čtenáře obtěžovaly, zato plný sexu, který (co si budeme povídat) zajímá bez výjimky všechny, ten může oslovit kde koho. Takzvané porno pro matky je prostě pro ty, kteří nemají rádi hlubokomyslnou literaturu, pro ty, kteří si od takové literatury potřebují na chvilku odpočinout, pro ty, kteří se prostě stydí a tak se odvážou aspoň při čtení Padesáti odstínů nebo se díky této knize chtějí přestat stydět. Nebo pro ty, co čtou brak, aby věděli, na co vlastně nadávají. Jako já. Abych byla úplně upřímná, první díl byl čtivý. Ale druhý díl už byl nuda nad nudu a do třetího dílu už víc balastu asi nacpat nešlo.

A tak jsem došla k závěru, že když může slavit úspěch E L James s brakem, proč by nemohl slavit úspěch třeba Franta Opršálek, pokud má dobrý sloh, talent a téma? Není přece nutné nechávat všechno v šuplíku. Je potřeba zamyslet se, jestli Frantovo dílo vyplňuje výraznou mezeru na knižním trhu a pak by se možná dalo dosáhnout i té doživotní renty v podobě filmových práv za bestseller.

Nebojme se provětrat šuplíky a hodně zdaru nejen v novém roce 2014!


Monika Procházková

 

Kontakt

Píšete do šuplíku?

+420 773 527 503

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode